Σάββατο, 27 Δεκεμβρίου 2008

ΦΑΡΜΑΚΟ - ΦΑΡΜΑΚΙ

ΦΑΡΜΑΚΟ - ΦΑΡΜΑΚΙ
Η διακοπή των εργασιών για τη χορήγηση του νέου φαρμάκου “Tysarbi” για ασθενείς με υποτροπές μορφών της Πολλαπλής Σκλήρυνσης σταμάτησε. Η διακοπή έγινε μετά από εμφάνιση κρουσμάτων πολυεστιακής λευκοεγκεφαλοπάθειας και θανάτου σε ασθενείς που λάμβαναν αυτό το φάρμακο σε συνδυασμό με την ιντερφερόνη-β. Ο Αμερικανικός Οργανισμός Φαρμάκων, το γνωστό μας FDA, και Τροφίμων, καθώς επίσης και οι αρμόδιοι της φαρμακευτικής εταιρείας παραγωγής “Βiogen Idec”. Παρά τη διακοπή του φαρμάκου ανησυχούν έντονα μήπως ασθενείς που ήδη το έχουν πάρει να έχουν αναπτύξει λευκοεγκεφαλοπάθεια σε μη ανιχνεύσιμο στάδιο. Για το λόγο αυτό συνιστούν τους 6.000 ασθενείς που περίπου το έχουν λάβει να είναι σε άμεση επαφή μαζί τους για να αξιολογήσουν την εμφάνιση ενδεχομένων πρόωρων σταδίων λευκοεγκεφαλοπάθειας. Στη χώρα μας υπάρχουν δεκάδες ασθενών που το έχουν λάβει δοκιμαστικά και προφανώς βρίσκονται και αυτοί σε ανάλογη επαγρύπνηση και ιατρική παρακολούθηση για να προβλεφθούν οι δυσάρεστες εξελίξεις. Ο ΕΟΦ και το τμήμα φαρμακο-επαγρύπνησης δεν έχουν ακόμα εκδώσει καμιά σχετική ανακοίνωση ενώ υπάρχουν σοβαρές ενδείξεις ότι το συγκεκριμένο φάρμακο χρησιμοποιείται στη χώρα μας και για άλλες παθήσεις και με διαφορετικά ονόματα. Παρόλο που το εν λόγω φάρμακο (η ίδια δραστική ουσία) με άλλο όνομα χορηγείται ήδη στην Ελλάδα, άρα δεν είναι και τόσο νέο όσο διαφημίζεται, για ασθενείς με συμφορητική καρδιακή ανεπάρκεια και για την νόσο του Crohn. Σε αυτές τις περιπτώσεις ήδη έχει προειδοποιήσει ο ΕΟΦ τον Οκτώβριο του 2001 για την επικινδυνότητα του φαρμάκου λόγω της τάσης του να δημιουργεί εκρήξεις άλλων αυτοάνοσων νοσημάτων και περιπλοκές.
Ας ελπίσουμε ότι σύντομα θα έχουμε την ανάλογη αντίδραση φαρμακο-προστασίας από τον ΕΟΦ.

Δεν υπάρχουν σχόλια:

Δημοσίευση σχολίου